Posted in Kulturë Kuriozitete

Ku i ka rrënjët besimi malit të Tomorit?

Etnologia angleze Margaret Hasluck, që u ngjit në majën e Tomorit më 1930, konstatoi midis të tjerave se pelegrinët besonin në një fuqi të mbinatyrshme…

Continue Reading Ku i ka rrënjët besimi malit të Tomorit?
Posted in Kuriozitete

Hera e parë që ndodh, njeriut i vendoset një zemër derri

Një 57-vjeçari në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i është bërë një transplant zemre, me organin e ri që është marrë nga një derr i…

Continue Reading Hera e parë që ndodh, njeriut i vendoset një zemër derri
Posted in Kuriozitete

Fenomen i rrallë, dëbora mbulon shkretëtirën e Saharasë

Një fenomen i rrallë, i cili ka dhuruar spektakël në rrjet ka ndodhur në shkretëtirën e Saharasë. Si rrallë herë kjo shkretëtirë është mbuluar nga…

Continue Reading Fenomen i rrallë, dëbora mbulon shkretëtirën e Saharasë
Posted in Kuriozitete

Pse nuk u ble nga askush në ankand vila e Princeshës Aurora?

Një vilë në Romë, në të cilën gjendet murali i vetëm i Caravaggios, ka dështuar me shitjen në ankand. Sipas BBC, vila Aurora është në qendër të…

Continue Reading Pse nuk u ble nga askush në ankand vila e Princeshës Aurora?
Posted in Kuriozitete

Shtëpia që u ndërtua vetëm për 12 orë

Shtëpia e parë e ndërtuar nga themelet 3D është zbuluar në Williamsburg të Virxhinias. Shtëpia e cila ka 1200 metra katrorë, tre dhoma gjumi dhe…

Continue Reading Shtëpia që u ndërtua vetëm për 12 orë
Posted in Këshilla Kuriozitete

Pija që mund të zvogëlojë rrezikun nga kanceri

Ngrënia e një diete të shëndetshme ul rrezikun e shfaqjes së kan*ce*rit. Sipas hulumtimit të publikuar në American Journal of Epidemiology, disa pije, si kafeja,…

Continue Reading Pija që mund të zvogëlojë rrezikun nga kanceri
Posted in Kuriozitete

ANKTHI: Si ta kuptojmë këtë emocion?

Autore: Anna Bohren Përktheu: Ardian Batusha Duar të djersitura, nerva të tendosura, sulme paniku, janë këto disa nga simptomat që karakterizojnë jetët e 40 milion…

Continue Reading ANKTHI: Si ta kuptojmë këtë emocion?
Posted in Kuriozitete

Fluturimi më i shkurtër në botë zgjat vetëm 53 sekonda, lidh këto dy vende

Aeroplani Loganaira lidh ishujt Westray dhe Papa Westray në arkipelagun Orkney. Fluturimi zgjat vetëm 53 sekonda, kur era është e favorshme dhe kur pasagjerët nuk…

Continue Reading Fluturimi më i shkurtër në botë zgjat vetëm 53 sekonda, lidh këto dy vende
Posted in Kuriozitete

Nëse shihni një shishe plastike te rrotat e veturës, jeni në rrezik

Ndonjëherë mjafton vetëm një moment pakujdesie për t’u grabitur, madje edhe për të mbetur pa veturë. Një nga metodat më të reja të vjedhjes së…

Continue Reading Nëse shihni një shishe plastike te rrotat e veturës, jeni në rrezik
Posted in Kuriozitete

Ku i ka rrënjët besimi malit të Tomorit?

Etnologia angleze Margaret Hasluck, që u ngjit në majën e Tomorit më 1930, konstatoi midis të tjerave se pelegrinët besonin në një fuqi të mbinatyrshme…

Continue Reading Ku i ka rrënjët besimi malit të Tomorit?