Posted in Horoskopi

Horoskopi për sot, 29 Janar 2022. Parashikimi i yjeve për ju

Dashi: Fundjava mund të ketë diskutime dhe situatë të tensionuar në lidhje me partnerin. Nga ana tjetër, është një periudhë mjaft interesante për të bërë…

Continue Reading Horoskopi për sot, 29 Janar 2022. Parashikimi i yjeve për ju
Posted in Moti

Vishuni trashë sot, por mbani me vete dhe çadrën, ja parashikimi i motit sot

Vendi ynë për ditën e sotme pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, raporton Shërbimi Meterologjik Ushtarak. Moti do të nisë…

Continue Reading Vishuni trashë sot, por mbani me vete dhe çadrën, ja parashikimi i motit sot
Posted in Sociale

Ekonomistët: Ngrohja globale mund të kushtojë 30 trilionë dollarë në vit deri në vitin 2075

Rezultatet e sondazhit të zhvilluar nga Instituti i Politikave të Universitetit të New York-ut me 738 ekonomistë që jetojnë në vende të ndryshme dhe që…

Continue Reading Ekonomistët: Ngrohja globale mund të kushtojë 30 trilionë dollarë në vit deri në vitin 2075
Posted in Lajme

Kryetari i Qytetit të Dubrovnikut z.Mato Franković priti sot përzemërzisht Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Kroaci Dr.Martin Berishajn.

Në pritjen e organizuar për Ambasadorin, Kryetari Franković ishte i shoqëruar me Nënkryetaren znj.Jelka Tepšić dhe Drejtoreshën për fonde europiane, bashkepunim nderkombetarë dhe regjional znj.Zrinka…

Continue Reading Kryetari i Qytetit të Dubrovnikut z.Mato Franković priti sot përzemërzisht Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Kroaci Dr.Martin Berishajn.
Posted in Histori Njerezore Histori Suksesi

Këngëtarja e njohur shqiptare zbulon shifrën ‘marramendëse’ që ka marrë nga performanca në një dasëm

Këngëtarja shqiptare, Arinda Gjoni ka folur për fenomenin e zakonshëm të artistëve dhe pronarëve të lokaleve ku performojnë live. Ajo tha se bazohen tek klikimet…

Continue Reading Këngëtarja e njohur shqiptare zbulon shifrën ‘marramendëse’ që ka marrë nga performanca në një dasëm
Posted in Kulturë Kuriozitete

Ku i ka rrënjët besimi malit të Tomorit?

Etnologia angleze Margaret Hasluck, që u ngjit në majën e Tomorit më 1930, konstatoi midis të tjerave se pelegrinët besonin në një fuqi të mbinatyrshme…

Continue Reading Ku i ka rrënjët besimi malit të Tomorit?
Posted in Kuriozitete

Hera e parë që ndodh, njeriut i vendoset një zemër derri

Një 57-vjeçari në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i është bërë një transplant zemre, me organin e ri që është marrë nga një derr i…

Continue Reading Hera e parë që ndodh, njeriut i vendoset një zemër derri
Posted in Këshilla

Rastet kur nuk duhet të pini kafe për të ruajtur shëndetin

Kafja është padyshim një nga pijet më popullore të kohërave moderne. Të kthesh filxhanin e kafës në mëngjes tashmë është një tradtitë universale në të…

Continue Reading Rastet kur nuk duhet të pini kafe për të ruajtur shëndetin
Posted in Shkencë

Katër femrat që po përgatiten të shkelin në Hënë: Ky është ekipi i ri i astronautëve të NASA

Besfort Islami NASA ka prezantuar numrin e ri të astronautëve, disa prej të cilëve një ditë mund të ecin në sipërfaqen e Hënës apo edhe…

Continue Reading Katër femrat që po përgatiten të shkelin në Hënë: Ky është ekipi i ri i astronautëve të NASA
Posted in Antikitet

Poezia prekëse e një ushtari ilir

Ilirët, këta nopranë të mëdhenj që rivalizuan me grekët e romakët, kanë mbetur të pagojë për shkak të mosshkrimit të ilirishtes. Të gjitha burimet mbi…

Continue Reading Poezia prekëse e një ushtari ilir